Ako na kapra v pobrežných častiach.
Lov kaprov pri brehu je obľúbenou metódou rybolovu pre mnohých kaprárov na Slovensku aj v zahraničí. Kapor je inteligentná a opatrná ryba, ktorá si vyžaduje špeciálny prístup a taktiku.
Výber miesta je veľmi dôležitým aspektom tejto metódy lovu kaprov.Sú to často miesta s bohatou vegetáciou, koreňmi stromov alebo samotnými odumretými stromami skrytými pod vodnou hladinou. Pre kapre sú tieto miesta magnetom a radi tieto miesta navštevujú alebo v týchto miestach oddychujú a prijímajú prirodzenú potravu, ako sú vodný hmyz, slimáky a slávky, ktoré obrastú všetko ak sa tam vyskytnú.
Použitie návnady je trošku taká vedátorská úloha kaprára a niekedy sa musí z neho stať aj investigatívny novinár, aby sa dozvedel od domácich rybárov, čo na danej vode dobre funguje a vnadí. Nie stále je pravidlom, že magnetom bude najnadupanejšie boilies od xy výrobcov. Sú vody, kde kapre s obľubou vyhľadávajú len partiklové kŕmenie. A naopak nájdu sa aj revíry, kde boilies je neodmysliteľnou súčasťou vnadenia. Dôležité je si tieto informácie zadovážiť prácne buď častými návštevami vody alebo informáciami získanými od dobrosrdečných miestnych kaprárov.
Vody s veľkým tlakom a častými návštevami rybárov sú špecifické a v niektorých prípadoch tam kapor veľmi dobre reaguje na zvukové podnety v podobe padajúceho kŕmenia na vodnú hladinu, ale pozor nemusí to byť pravidlom. Je to pre kaprov signál, že je čas na kŕmenie a o kapre na kŕmnom mieste nie je núdza.
Naopak na divokých riekach a jazerách s nízkou návštevnosťou to je o trošku zložitejšie tu treba dbať o, čo najväčšiu opatrnosť a snažiť sa kŕmenie dostať na kŕmne miesto na jeden krát a miesto nechať vychladnúť po prípade prikrmovať s väčšími časovými odstupmi, aby ste sa vyvarovali plašeniu na kŕmnom mieste.
To isté platí aj pri nahadzovaní montáží a častom chodení popri brehu v takýchto miestach riek a jazier. Pri náhodoch buďte, čo najpresnejší a najtichší. Tento prístup môže byť kľúčom k úspechu alebo ako som ubiedol vyššie neúspechu na dlhé hodiny. Ale tieto uvedené informácie sú veľmi všeobecné a každá voda žije svojim špecifickým životom a toto treba brať na zreteľ. Dôležité je byť výborným divákom až potom kaprárom.
Určite vás teraz napadá myšlienka a akú si vybrať výbavu pre takýto spôsob zábavy pri vode. Pri tomto štýle lovu takzvanom stalking sú výbornou voľbou prúty do troch metrov a, čo sa týka libráže tento aspekt je individuálny záleží na kaprárovi či si rád vychutnáva každé zdolávanie alebo ide na istotu po veľkých kaproch v danej lokalite a taktiež, či vôbec daný revír ponúka možnosť zdolávania aj kapitálnych kusov.
Voľba navijakov z môjho pohľadu si vystačíte s navijakmi do veľkosti 6000, kde vám postačuje menší návin vlasca oproti vyvážaniu alebo klasickému lovu na odhod. Výber vlasca si myslím je na každom z nás nakoľko je na trhu neskutočné množstvo značiek a priemerov, ale, aby došlo k nejakej pomyselnej zhode tak priemery od 0.30mm-0.35mm by mohli byť postačujúce. Keďže väčšinou lovíme pri prekážkach nedá sa nespomenúť potreba využívania šokového nadväzca buď klasického alebo kónického, aby nedochádzalo k zbytočným stratám rýb pri zfolávaní v prekážkach o priemere pri klasickom od 0.40mm do 0.60mm pri kónickom záleží od hrúbky kmeňového vlasca.
A prečo vlastne vlasce? A nie šnúry pri tomto spôsobe lovu? Odpoveď je jednoduchá hádam pre každého zodpovedného rybára, ktorému aspoň trošku záleží na rybách, ktoré stratí pri zdolávaní. Pri strate ryby v prekážkach sa z montáže zloženej z vlasca ryba ľahšie vyslobodí naopak ak kaprár používa šnúry tie môžu v niektorých prípadoch znamenať pre uviaznutú rybu v prekážkach konečnú životnú púť vodami daného revíru. Takže buďme ohľaduplní a zodpovedný. Pri týchto napísaných slovách si nemôžem odpustiť a musím podotknúť aj na nutnosť ochrany už ulovenej ryby takže si určite nezabudnite vaničku alebo podložku a dezinfekciu na rany, aby sa ryba, čo najskôr zotavila z poranenia háčikom. Užívajte si danú chvíľu a po odfotení kaproša pustite, čo najšetrnejšie späť do jeho domova tým dáte šancu rybe, svojim deťom a aj ostatným rybárom na ulovenie takého prekrásneho kapra.
Trpezlivosť ruže prináša. Lov kaprov pri brehu si vyžaduje veľa trpezlivosti a môže byť veľmi napínavý a odmeňujúci, keď sa vám podarí uloviť kapitálneho kapra. S týmito tipmi a štipkou šťastia môžete zažiť nezabudnutľné okamihy pri vode.Niekedy môže trvať hodiny, kým dôjde k záberu. Buďte pripravení stráviť pri vode dlhší čas a nevzdávajte sa príliš skoro. Nezabudnite rešpektovať prírodu a ryby, ktoré lovíte. Šťastný lov!
Autor: Ladislav Merva